Deca uglavnom ne spavaju tako mirno kao odrasli, zbog čega neki njihovi pokreti u snu umeju da zabrinu roditelje.
Dejna Meri, majka dvogodišnjeg dečaka, već godinu dana primećuje istu stvar kada njen sin spava – često se trzne, uspravi u krevecu, a posle nekoliko trenutaka nastavi da spava kao da ništa nije bilo. Ovoj mami nikako nije jasno šta se i zašto dešava.
"Imam osećaj da se nikada dobro ne naspava. Oduvek je loše spavao, ali konkretno ovo radi već oko godinu dana", rekla je mama Dejna za Kidspot. "Radi to prilično često. Barem jednom nedeljno i više puta tokom noći".
Ona je na Tiktoku podelila snimak dečaka dok spava, pitajući ljude da li imaju neko objašnjenje.
"Moj dvogodišnjak ovo radi više puta noću, a onda odmah zaspi... Moje siroto dete nikako ne može da opusti svoje telo. Njegov san je stalno poremećen, uvek je preterano stimulisan i nikada nije prespavao nijednu noć u sve svoje skoro tri godine života. Osećam se kao da sam još uvek u fazi novorođenčeta jer se budi otprilike svaka 2-3 sata", objasnila je mama.
Konsultantkinja za san, Tejlor, iz Sleepysquishco-a, objasnila je šta je u pitanju i kaže da se fenomen naziva konfuzno uzbuđenje.
"Postoji mnogo spoljnih stvari koje mogu da utiču na ovo, kao što su konfuzno uzbuđenje, ovo je uobičajeno, posebno između druge i pete godine. Ono što se dešava jeste da se delimično probude iz dubokog sna, sede, zbunjeno se osvrću, mogu da vas dozivaju, ali često su i dalje pospani i ne traže mnogo. Velike razvojne promene se dešavaju u uzrastu od dve godine, tako da bi to moglo da poremeti obrazac spavanja".
Ona kaže da postoji niz faktora koji doprinose konfuznim uzbuđenjima, kao što su premor, bolest ili nelagodnost, previše vremena provedenog ispred ekrana, prekomerna stimulacija, genetika (ako su poremećaji spavanja u porodici), problemi sa disanjem/disajnim putevima, nedostatak hranljivih materija.
"Lista se nastavlja u nedogled šta bi mogao biti ključni uzrok ovoga", rekla je Tejlor.
Šta može da pomogne
"Razmatrala bih uspostavljanje dobre rutine pred spavanje, koja uključuje senzorne aktivnosti koje mogu da pomognu u smirivanju tela, doslednu rutinu (proveriti da li dete dovoljno spava tokom dana i kada odlazi na spavanje), prijatnu atmosferu za spavanje, ograničavanje vremena provedenog ispred ekrana i slatke hrane, posebno popodne i pre spavanja", savetovala je Tejlor.
BONUS VIDEO: